Anı Defterim, Karalamalar

İç’e Yolculuk

Anı Defterim, Karalamalar

 

Sekiz yıl gazetecilik yaptıktan sonra asıl mesleği tarih öğretmenliğine dönen Ayşe Bulut, yıllar sonra kaleminin çağrısına yenik düşerek yeniden yazmaya koyulmuş. Anı Defterim adını verdiği kitabı deneme türünün güzel bir örneği olarak karşımıza çıkıyor.

Ayşe Bulut’un kaleme aldığı Anı Defterim- Karalamalar hayat üzerine düşüncelerinden oluşuyor. An’ları kaleme alıyor. İnsana yaşamın tadını hissettiren anları. Aşk, evlilik, aile bağları, özgürlük, sanat, hayvan sevgisi gibi evrensel kavramlara değiniyor.

Ayşe Bulut’un kitabı, “samimiyetin” dışavurumu aynı zamanda. Yazara yön veren kalemi olmuş yalnızca. Kendini anlatıyor, kaleminin onu götürdüğü yere kadar… Ve kaleminden yardım isteyerek yola çıkıyor. Hayatının çeşitli evrelerini kaleme alıyor. 20’li yaşlarda evrenin etrafında döndüğünü sanıyor. 25’ine vardığında artık evrenin değil Samanyolu’nun merkezinde buluyor kendisini. 31’inde yavaş yavaş sıkılıyor yükseklerde uçuyor olmaktan ve dünyaya iniş yapıyor. Geçen yıllar ile birlikte dünyadan ülkesine, ülkesinden yaşadığı kente, kentinden mahallesine ve evine kadar iniyor. 40’ında ise bir su damlası olup okyanusa karışmanın keyfine varıyor… Yazar, okurunu kendi ulaştığı “okyanusta” bir iç yolculuğuna davet ediyor; iç hesaplaşmaya, iç olgunluğuna… Eğer siz de “iç yolculuğuna hazırım” diyorsanız Anı Defteri güzel bir başlangıç olabilir.

kitapyurdu.com’da Anı Defterim "Karalamalar" >>>